A munkahelyváltás okai ritkán anyagi eredetűek, de ha már vált valaki csak olyan helyre megy el, ahol a jövedelme is magasabb lesz.
Emelkedőfluktuáció, csökkenőlojalitás, a szakszervezetek helyett egyéni érdekérvényesítés munkahelyváltással című írásomban, az érdekérvényesítés oldaláról közelítettem meg az utolsó 4-5 évben folyamatosan növekvő fluktuáció kérdését.
Az egyéni érdekérvényesítés csekély lehetőségein túl a munkavállalói korcsoportok sajátos helyzete is hozzájárul a munkahely cseréhez. Különösen magas a munkahelyváltás a 40 év alatti szellemimunkát végzőknél, a fizikaidolgozóknál, valamint a közvetlen őket irányító vezetői rétegnél.
Ennek a munkavállalói rétegnek még jó az egészségi állapota, kapósak a munkaerőpiacon, illetve ebből eredően maguk is dinamikusabbak, változtatásra készek. Életüknek egy olyan szakaszát élik, amely szükségessé teszi a lehetőségek kiaknázását. Náluk a legmagasabbak családfenntartás költségei, gyereknevelés, otthonteremtés terén. Magas kiadásaik sarkalják őket a legjobb feltételek felkutatására és elfoglalására.
A jövedelem mellett, fontos szemponttá vált, hogy mennyi túlórát kell vállalniuk ugyanazért a bérért, marad-e idejük a családra és önmagukra. Az előbbieken túl pedig már a munka által kiváltott stressz is bekerült a mérlegelési szempontok közé. A szervezetlenség, a nem megfelelő vezetési módszerek, kiölik belőlük a munkáltató iránti lojalitást. De távozásra sarkaló tényező az is, ha a folyamatosan növekvő teljesítményelvárások nem párosulnak az ehhez szükséges feltételek fejlesztésével.
Mint mindennek, ennek is van jó és rossz oldala.
A fluktuáció kedvező hatásai |
|
Vállalat esetében |
Távozó munkatárs esetében |
· dinamikus állapotban tartja a céget · a belépők más tapasztalatokkal, látásmóddal gazdagítják a szervezetet · az új munkatársak magas motiváltsági szinttel rendelkeznek · az újonnan érkezettek elfogadják a változtatási elképzeléseket, és partnerek azok végrehajtásában |
· A céget elhagyók számára új lehetőségek nyílnak meg · Véget ér egy olyan állapot, amiben ő nem érezte jól magát · Csökken a kiégés veszélye |
A fluktuáció kedvezőtlen hatásai |
|
Vállalat esetében |
Távozó munkatárs esetében |
· A munkavégzés minőségének romlása · A csapat szétzilálódása · Folyamatos betanításból eredő többletterhelés · A munkatársak bizalmatlanokká válnak az újonnan érkezőkkel szemben · A cég jóhíre csökken |
· Csalódottság érzése · Személyiség sérülések · Magas stressz szint · Elbizonytalanodás |
A kilépő munkatársak a távozás indokaként leginkább azzal érvelnek, hogy máshol jobb lehetőséget kínáltak nekik. Ezt az indokot a cég vezetői az esetek jelentős részében kizárólag az anyagiakra értelmezik. Ugyan akkor, ha egy kicsit elbeszélgetünk a távozó munkatárssal kiderül, hogy valójában más okok indították el benne a távozás gondolatát.
Természetes azonban, hogy ha valaki új munkahelyet keres a jelenlegi cégénél kapott jövedelem fölött szeretne munkát találni, és csak olyan helyre pályázik, ahol ezt biztosítottnak látja. Ezen túlmenően pedig reménykedik abban, hogy az egyéb feltételek is jobbak lesznek az új helyen.